Round One
Round One - Saturday 25th July (4.30pm) |
25th July |
Saundersfoot 99 for 2
Steve Cook 41no, Paul Mansbridge 21,
Gareth Edwards13
Johnny Scale 1-22, A John 1-27 |
beat |
Burton 95 for 8 |
by 8 wkts |
|
|
Umpires: Richard Scriven & Bob Elliott |
|
Paul Webb 26, Johnny Scale 23,
Ross Edwards 16no, Kevin Sykes 4-11,
Nev Kawale 3-27, Aram Kawale 1-9
Scorer: Roger Stanford |
|
|
Round Two - Saturday 1st August (4.30pm) |
1st August |
Llanrhian 134 for 5 |
lost to |
Carew 138 for 5 |
by 4 runs |
|
|
Rhys Dalling 68, Russell Watkins 19
Robert Hicks 1-31, Barry Evans 1-14,
Kerry Waters 1-18, Ashley Smith 1-18
|
|
Rhys Grigg 36, Dai Rees 26,
Brian Hall 25no, Robert Hicks 12
Scott Richards 12
Llion Williams 3-29, Billy Clarke 1-28
|
|
|
1st August |
Pembroke 129 for 5 |
lost to |
Pembroke Dock 150 for 2 |
by 21 runs |
|
|
Steve Mitchell 33, Tom Kaijaks 39,
L Harries 25no
Owen Hughes 2-15
Umpires: Jon Willington and Ian Milsom |
|
Luke Murray 75no, Adam Phillips 26
Extras 45 (40 wides)
Aaron O'Neill 2-35
Scorer: Nicola Murray (Pembroke Dock) |
|
|
1st August |
Saundersfoot 79 for 3 |
beat |
Lawrenny 76 all out |
by 7 wkts |
|
|
Steve Cook 31, Gareth Edwards 21,
Paul Mansbridge 13no
Rhys Eynon 1-21, Simon Cole 2-6
Umpires: Glyn Cole and Bob Elliott |
|
Will Allen 19, Wides 17
Kevin Sykes 2-17, Rhys Richards 5-28,
Aryan Kawale 1-21, Navnett Kawale 2-12
|
|
|
1st August |
Narberth 86 for 8 |
lost to |
Haverfordwest 123 for 8 |
37 runs |
|
|
Rhodri Dyer 24, Richard Prout 15,
McKenzie McDonald 13
Chris Fitpatrick 3-28, Ashley James 3-20,
James Marchant 2-12
Umpire: Robert Ridge |
|
Jamie Jenkins 25, Dan Field 20, Nigel Morgan 16no, James Marchant 13
Mike Reekie 4-24, Shane Norcoss 2-25,
Rhodri Dyer 1-32
Scorers: Emma Gregory and Natalie Thomas |
|
|
1st August |
Hook 109 for 8 |
lost to |
Llangwm 127 for 5 |
by 18 runs |
|
|
Jamie Phelps 23, Nick Absolom 41,
Peter Franklin 12
Chris Jenkins 3-26, Andrew Harries 2-27,
Toby Asson 1-21
Umpire: Steve Blowes |
|
Martin Thomas 20, Phil Llewellyn 19,
James Lewis 37no, Sean Waller 16
Andrew Thomas 2-33, Lewis MIller 1-11,
Chris Holder 1-31, Owen Phelps 1-20
Scorers: |
|
|
1st August |
Herbrandston 71 for 8 |
lost to |
Whitland 136 for 4 |
|
|
|
Sam Birch 22, Freddie Stevenson 13
Gethin Scourfield 2-14, Steff Lee 2-12,
Oli Bujega 2-13
Umpire: Allan Hansen |
|
Dai Lee 42, Gethin Scourfield 39,
Che Thomas 25
Robert Kingston 2-33, Sam Birch 1-31,
Charlie Malloy 1-31
Scorer: Rob Benjamin (Whitland) |
|
|
1st August |
Neyland |
beat |
Cresselly |
|
|
|
**No details available**
Umpires: Steve Williams and Chris Stapleton |
|
: |
|
|
1st August |
St Ishmaels 88 for 3 |
beat |
Llechryd 84 for 7 |
by 7 wickets |
|
|
Danny Flynn 35, Kevin Bowen 19, Karl Rhead 11,
Stuart Carpenter 11no
Peter Betterley 1-10, Nick North 1-12, Dafydd Davies 1-10
Umpires: Dave Brandon and Nigel Richards
**St Ishmaels were sponsored by Yvonne and Russell Evans |
|
Jack Davies 19, James Betterley 16,
Andrew Fletcher 28no
Kevin Bowen 1-16, Danny Flynn 2-16,
Stuart Carpenter 2-20, Steve Williams 2-30,
Scorers: Jane Richards and Andrew Davies |
|
|
Quarter Finals – Saturday 8th August |
8th August |
Llangwm
**Awarded match |
v |
Whitland (Called off - unable to field a team) |
|
|
8th August |
Haverfordwest 164 for 2 |
beat |
Pembroke Dock 95 for 5 |
by 69 runs |
|
|
Dan Field 94no, James Marchant 24,
Nikhil Mathias 12, Ross Dewstowe 13
Geraint Blair 1-27, Rhys Daley 1-39
Umpires: Robert Ridge and Jon Willington |
|
Luke Murray 50no, Anton John 26
Jmaes Marchant 1-21, William Phillips 1-21,
Ashley James 1-30, Nigel Morgan 2-22
Scorers: Natalie Thomas and Katie Griffiths |
|
|
8th August |
St Ishmaels 77 for 2 |
beat |
Saundersfoot 74 for 6 |
by 8 wkts |
|
|
Karl Rhead 54no, Stuart carpenter 11no
Nav Kawale 2-28
Umpires: Allan Hansen and Dave Brandon
*St Ishmaels sponsored by Jean and Tony Williams |
|
Steve Cook 10, Gareth Edwards 15,
Paul Mansbridge 19, Phil Jones 20
Kevin Bowen 1-22, Danny Flynn 1-25,
Stuart Carpenter 2-15, Steve Williams 2-7
|
|
|
8th August |
Neyland (Match Four) 103 for 7 |
lost to |
Carew 106 for 6 |
by 4 wkts |
|
|
Gregg Miller 21, Filgi Varghese 37,
Lyn Rees 17no
Rhys Grigg 2-31, Simon Wood 2-24,
Kerry Waters 1-20, Barry Evans 2-28
Umpires: Steve Blowes and Nigel Richards |
|
Brian Hall 19, Nick Scourfield 18,
Simon Wood 16,Haydn Shapcott 18no, Dai Rees 17no
Tom Pritcahrd 3-13, Jamie Smith 1-30,
Filgi Varghese 1-34 |
|
|
Semi Final |
16th August |
Llangwm 117 for 8 |
lost to |
Carew 118 for 2 |
by 8 wkts |
|
|
Ohil Llewellyn 28, James Lewis 25,
Toby Asson 10
Simon Wood 1-39, Tudor Hurle 1-23,
Kerry Waters 1-31, Barry Evans 4-21
Umpires: Robert Ridge and Glyn Cole
|
|
Brian Hall 22, Nick Scourfield 42,
Ashley Smith 29no, Simon Wood 13no
Toby Asson 2-28
Scorers: Julie Davies and George/Jonathan Twigg |
|
|
16th August |
St Ishmaels 81 for 5 |
beat |
Haverfordwest 80 for 5 |
by 5 wickets |
|
|
Ieuan Hakins 17, Stuart Carpenter 29no,
Steve Williams 11no
William Phillips 2-16, Nigel Morgan 1-3,
James Marchant 2-24
Umpires: Jon Willington and Ian Milsom |
|
Dan Field 31, James marchant 34no
Kevin Bowen 1-12, Staurt carpenter 1-26,
Steve Williams 3-24
Scorers: Jane Richards and Natalie Thomas |
|
|
|
|
Final: To be played at Treleet, Pembroke on Saturday, 22nd August |
29th August |
Carew 95 for 8 and 103 for 8 |
beat |
St Ishmaels 64 for 9 and 106 for 8 |
by 29 runs |
|
|
FIRST INNINGS: Ashley Smith 13, Nick Scourfield 45no,
Dai Rees 24,
Kevin Bowen 1-19, Danny Flynn 1-27,
Stuart Carpenter 5-0-33-4, Steve Williams 1-13
SECOND INNINGS:
Morgan Grieve 16, Simon Wood 40no, Dai Rees 16
Kevin Bowen 2-19, Steve Williams 3-16, Robbie Thomas 1-12
Umpires: Allan Hansen and Jon Willington |
|
FIRST INNINGS
Robbie Thomas 12, Steve Williams 16,
Danny Flynn 10
Simon Wood 1-23, Tudor Hurle 1-14,
Kerry Waters 1-10, Barry Evans 4-13
SECOND INNINGS:
Karl Rhead 15, Kevin Bowen 25,
Steve Williams 10, Ieuan hawkins 15
Simon Wood 3-27, Tudor Hurle 2-30,
Barry Evans 1-21
Scorers: Julie Davies and Jane Richards
Man of the Match: Simon Wood (Carew) |
|
|